Ajutor va rog

Ajutor va rog

Mesajde mihaim » Mie Feb 08, 2012 2:01 pm

Buna ziua dl. Ion
Va rog sa ma ajutati cu o parere despre cazul meu.
2007-2008 -paralizie totala mana dreapta, vedere dubla de la ochiul stang. Am facut RMN - diag, SM. Facut analize de borrelia.
Tratament in urma analizelor - cefort 20 de zile, simptomele au disparut.

Inceputul anului 2012 - vedere dubla de la ochiul stang, amortire usoara mana si picior drept, dureri in spatele urechii stangi.
Analize:Anti borrelia IGM- negativ, Anti borrelia IGG- negativ <5.0 negativ.
Am luat lagatura cu dna Cretu medic parazitolog care mi-a recomandat alte analize cu urmatoarele rezultate:

RIF Bartonella quint./henselae IgG POZITIV
Prezenti anticorpi anti- Bartonella quintana IgG
Prezentii anticorpi anti- Bartonella henselae IgG

RIF Borrelia burgd./afz..OspC IgM NEGATIV
RIF Borrelia burgd./afz.VlsE IgG NEGATIV

WB Borrelia garinii IgM NEGATIV
Absente benzile antigenice OspC, 83kDa, 39kDa, 30kDa, OspA, 21kDa, 19kDa .

WB Borrelia garinii IgG POZITIV
Prezente benzile antigenice 39kDa, 30kDa, OspA.

La RMN mi-au iesit multiple leziuni demielizante.
Intre cele doua prelevari de sange de anul acest am luat doxiciclina si milgama aprox 2 sapt.
Simptome actuale: vedere putin mai buna, amorteala mai scazute la membre, durere in spatele urechii disparuta.
Pe baza RMN-ului, neurologul mi-a zis ca am borrelia dar datorita numarului mare de leziuni demielizante (peste 8) mi-a pus diag de 90% SM si mi-a propus sa fac o punctie.
Dl Ion pana la urma eu leziunile de la ce le am? de la SM sau de la borrelia? As dori parerea dumneavoastra deoarece vreau sa stiu ce tratament sa incep, ptr lyme sau ptr SM.
Punctia imi poate spune 100% ca am leziunile de la borrelia sau de la lyme?
Am apelat la sprijinul dumneavoastra deoarece am vazut ca sunteti o persoana cu grija pentru pacienti si foarte documentat in ceea ce priveste lyme.
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o parere medicala avizata si in caz de lyme as dori sa stabilim o intalnire pentru un plan de tratament.
Va multumesc si astept raspunul dumneavoastra.
mihaim

Re: Ajutor va rog

Mesajde HBOT » Mie Feb 08, 2012 4:22 pm

Buna ziua,

in primul rind daca aveti borrelia n-aveti cum sa aveti SM, din insasi definitia SM-ului. Adica o serie de spirochete dau ele insasi leziuni de demielinizare, iar cind nu se gasesc aceste spirochete, atunci NU STIM cine le provoaca si denumim ACEASTA NESTIINTA SM! Astfel ca borrelioza constituie un criteriu de excludere al SM (dpdv al definitiei). Asta nu inseamna ca daca aveti borrelioza cu sistemul Dvs nervos nu se intimpla acelasi lucru ca si cind ati fi avut SM. Diferenta insa este uriasa si consta in urmatorul aspect: desi LEZIUNILE cerebrale sint identice atit in SM cit si in neuroborrelioza, daca aveti neuroborrelioza aceste leziuni sint provocate in cadrul infectiei, daca n-ati fi avut, atunci sint de cauza necunoscuta!

Desigur ca principala Dvs. problema este de a gasi medici neurologi care cunosc neurologia 100% si nu numai 90%, precum neurologul Dvs., care inca n-a auzit de criteriile de excludere ale SM-ului si incepe sa invete acest lucru din relatarile Dvs. De asemenea situatia Dvs. actuala se datoreaza altor "meseriasi" care inca n-au aflat ca o neuroborrelioza nu se trateaza cu 20 de zile de cefort, pina dispar simptomele, ci cu atita antibiotic pina se eradicheaza infectia! ALTFEL exista posibilitatea sa se intimple, mai devreme sau mai tirziu, ce vi s-a intimplat Dvs la trei ani! ADICA restul de bacterii aflate in organismul Dvs., neafectate de antibioterapia facuta insuficient, si-au refacut efectivele si cind v-au prins pe un picior gresit au inceput sa faca ce stiu ele mai bine: leziuni de demielinizare, adica ce au mai facut cu citiva ani in urma!

DE LA SM n-aveti cum sa aveti leziuni, deoarece SM este o boala in cadrul careia apar leziuni, a carei etiologie este necunoscuta, adica nu putem spune ca leziunile le da SM-ul, pentru ca SM-ul nu da nimic, ci este doar o definitie, dar ceea ce cunoastem sigur este faptul ca aceste spirochete dau leziuni de demielinizare, nu numai 8 la numar ci MULTIPLE! Punctia nu poate spune nimic altceva, decit daca aveti spirochete si in LCR, dar indiferent ca in aceasta punctie se gasesc sau nu borrelii (lucru care nu este atit de simplu pe cit se crede), atita vreme cit inca mai aveti spirochete in organism, ori unde ar fi ele, acestea n-au nici o problema in a patrunde in singe sau LCR! La fel cum nu au nici o problema sa creeze in continuare leziuni grave, cerebrale, care la un moment dat vor deveni ireversibile, daca inca nu au devenit deja!

Important la aceasta ora nu sint testele imunologice, deoarece la Dvs acestea sint ORICUM pozitive, Dvs fiind diagnosticat cu neuroborrelioza, dar tratat neadecvat, in 2007-2008, ci testele DIRECTE care sa evidentieze aceste spirochete in singe sau LCR. Fiind vorba si de o bartoneloza, aceasta se poate identifica cu ajutorul microscopului in cimp intunecat (DFM) unde pot fi vizualizate aceste spirochete, borrelia garini fiind descrisa ca fiind o spirochete scurta de citiva microni. De asemenea un diagnostic corect in cazul Dvs ar trebui pus pe baza PCR din singe sau LCR, dat fiind imunologia sugestiva pentru garinii.

Aceste teste le puteti face la laboratorul Lyme Diagnostic din Bucuresti, tel 0213350395.
In privinta unui plan terapeutic desigur ca va puteti adresa in receptia CMHC pentru o programare, dar cel mai bine ar fi sa va adresati unui medic care sa initieze un tratament antibiotic RAPID, deoarece din ce descrieti nu cred ca sinteti in situatia sa asteptati pina cind vremea se va indura sa puteti ajunge in Constanta, asta deoarece guvernantii acestei tari, geografic vorbind europeana, nu sint in stare sa mentina o infrastructura functionala! Facind o paralela, probabil ca si cei care se ocupa de dezapeziri se pricep cam tot atit cit primul Dvs. medic si neurologul care face medicina dupa ce crede, nu dupa ce stie!

Cu stima,

Dr. Ion
http://www.medicinahiperbara.ro/
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta/Tg. Mures
0040241511022
HBOT

Mesajde mihaim » Mie Feb 08, 2012 8:34 pm

Va multumesc domnule doctor pentru amabilitatea de a raspunde asa prompt.
As mai avea niste intrebari daca se poate
1. Eu am fost consultat si indrumat sa fac aceste analize din 2012 la Ecoparadiagnostic la dna dr.Cretu. Dumneai mi-a zis ca nu are rost sa fac microscopie ca fiind vorba de IGg pozitiv oricum se vor vedea si in campul intunecat. Maine am o a doua intalnire cu dumeaei.Din ce mi-ati spus dumneavoastra nu as mai continua cu dna.Cretu si m-as duce direct Lyme Diagnostic . Dumneavoastra ce credeti, este mai bine sa procedez asa?. Nu vreau sa minimizez experienta dnei Cretu dar din ce mi-ati spus dumneavoastra as inclina catre Lyme Diagnostic

2.Lyme Diagnostic nu gasesc pe internet si nici numarul de telefon. Nu pot sa sun la ora aceasta ptr a vedea ca este valid. Aveti vreun site al acestui centru?

3. Medicul neurolog la care am ajuns din recomandarile dnei.Cretu mi-a prescris Medrol.Luand medrol am intrerupt doxiciclina. Ce credeti, este oportun sa continui cu medrolul pentru a-mi recapata functiile oculare sau sa ma reapuc de doxiciclina pana o sa am parte de o terapie completa de la alt medic?

O seara placuta
mihaim

Mesajde HBOT » Mie Feb 08, 2012 10:44 pm

1. Pai tocmai aici este intrebarea cea mare??? DACA SE VAD SPIROCHETE ATUNCI DE UNDE POVESTEA CU SM-ul? ADICA este foarte OK sa va trimeata la un neurolog, ca infectionist (probabil ca nu se pricepe la neurologie), DAR MACAR SA VA fi trimis la un neurolog cu un pic de habar de neuroinfectii! Microscopia in cimp intunecat, in cazul Dvs. EFECTIV FACE TREI LUCRURI:
- SPULBERA DIAGNOSTICUL DE SM DEFINITIV!
- dovedeste INCOMPETENTA PROFESIONALA a celui care v-a tratat prima data cu trei saptamani de cefort si a celor de acum care N-AU INSTITUIT RAPID UN TRATAMRNT ANTIBIOTIC ADECVAT!
- defineste si coinfectiile pe care le mai aveti pentru INDUCEREA UNUI TRATAMENT CORECT, de care aveti nevoie!
2. Lyme Diagnostic este un centru nou care fac microscopii in cimp intunecat care zilele acestea s-a deschis, dar este un centru de diagnostic si nu de tratament. Numarul este valid, dar nu stiu daca au deschis deja programul cu publicul sau il deschid zilele astea.
3. Este posibil ca medrolul sa aiba o actiune antiinflamatoare, oarecum benefica DAR in cazul unei infectii cu borrelia este cel mai catastrofal lucru pe care il puteti face, iar ceea ce aveti nevoie acum este rapid o schema de antibiotic si nu de doxiciclina, ci de o antibioterapie sub coordonarea unui medic.

Cel mai bine ar fi urgent sa va adresati Dr. Rosca, neurooftalmolog la spitalul Pantelimon, telefonul D-ei il puteti afla in receptia CMHC, care poate efectua atit un control NEUROFTALMOLOGIC, fiind singurul neurooftalmolog al Romaniei, dar si induce un tratament cu cefort sau o schema complexa de antibioterapie, deoarece este un medic primar neurochirurg si oftalmolog, CARE CHIAR ARE HABAR DE BORRELIOZA.

Cu stima,
Dr. Ion
0040241511022
HBOT

Mesajde mihaim » Joi Feb 09, 2012 8:01 am

Buna dimineata,
Mi-am facut programare la dna Rosca dar din pacate ma poate primi doar vinerea viitoare.
Ptr microscopie mi-am facut programare la dr.Moscu si rezultatele el voi avea in maxim o saptamana.
Problema la care ma gandesc acum este ce medicatie sa iau pana atunci... Nu as mai continua cu medrol dar in acelasi timp nu stiu nici daca doxiciclina are vreun efect.
Aveti vreo indicatie la dilema mea? :shock:

Va multumesc pentru ajutor
mihaim

Mesajde HBOT » Joi Feb 09, 2012 9:11 am

Microscopia in cimp intunecat (DFM) facute de Dr. Moscu sint dintre cele acurate microscopii si este OK daca le faceti acolo.

Problema la care n-ar trebui sa va ginditi Dvs este medicatia, aceasta fiind atributia medicilor care va trateaza. In functie de cazul Dvs (anamneza, date paraclinice) si consultul clinic foarte probabil ca trebuie sa intrati pe o schema de antibiotic destul de agresiva, care sa tina cont de particularitatile afectiunii Dvs. EU UNUL NU CRED ca UN MEDIC v-a prescris DOXICICLINA in neuroborrelioza, deoarece Dvs aveti nevoie de antibiotice care sa penetreze bine, in cantitate mare, bariera hematoencefalica, ori in astfel de cazuri chiar daca am vorbi de o specie de borrelia care raspunde bine la tetracicline, NU S-AR FOLOSIT DOXICICLINA, existind alte tetracicline cu o penetrare mult mai buna. Asta pe linga faptul ca specia garini e mai sensibila la macrolide decit la tetracicline.

INCERCATI sa explicati Dr. Rosca, poate obtineti o programare mai rapida sa puteti incepe o schema de antibiotic, sau cautati un alt medic care ar putea prescrie si administra o serie de medicamente de care aveti nevoie! DIN pacate raspunsuri la astfel de intrebari nu veti afla pe internet!

Cu stima,
Dr. Ion
0040241511022
HBOT

Mesajde mihaim » Joi Feb 09, 2012 10:01 am

Da, nici nu vreau sa gasesc raspunsuri pe internet si tocmai de accea v-am cerut parerea si nu indicatii concrete pentru ca sunt consitent ca nu se pot da fara un consult amanuntit.
Din pacate pe dna Rosca am gasit-o la Medas deoarece alt numar de-al dumneaei nu am si dr.Moscu mi-a zis ca o sa am rezultatele intr-o saptamana deci degeaba m-as duce mai devreme la medic ca nu o sa am raspunsul de la microscopie. Oare fara rezultatul de la microscopie, pe baza analizelor pe care le am pana acum mi se poate presrie un tratament?. In caz afirmativ puteti sa-mi indicati un medic la fel de buna ca dna.Rosca?
O sa incerc pana atunci cu vitamine (omega, cefort, esenta din samburi de gref).

P.S.
Oare dumneavoastra, daca va descriu cu exactitate simptomele, va trimit seturile intregi de analize (ser, sange, rmn) puteti sa-mi indicati o schema de tratament si pe parcursul tratamentului sa vin in observatie la dumneavoastra?

Va multumesc
mihaim

Mesajde mihaim » Joi Feb 09, 2012 10:12 am

Scuze, nu cefort ci centrum :)
mihaim

Mesajde HBOT » Joi Feb 09, 2012 10:29 am

Fara un consult clinic nu cred ca un medic v-ar putea da o schema de tratament, mai ales ca in situatia descrisa de Dvs. este probabil ca aceasta schema sa fie una injectabila, adica care ar trebui facuta sub o supraveghere medicala.
In postul anterior, daca l-ati fi citit cu atentie, ati fi aflat ca telefonul Dr. Rosca din Spitalul Pantelimon il puteti afla in receptia CMHC!

Cu stima,
Dr. Ion
0040241511022
HBOT

Mesajde mihaim » Joi Feb 09, 2012 11:11 am

Nu am inteles initial ce inseamna acronimul CMHC si de aia nu am gasit pe internet :D.
Dupa ce aflu in mod cert cand voi avea rezultatul de la microscopie o sa vorbesc cu dna Rosca daca ajung investigatiile care le am pana acum pentru un consult si o eventuala terapie.

Va multumesc
mihaim

Următorul

Înapoi la FORUM PENTRU PACIENTI